Cultură România

Primirea de către Muzeul Național de Istorie a României, a două monede romane de aur, rare, din partea Ministerului Culturii

COMUNICAT

Astăzi, 18 octombrie 2022, a avut loc la sediul Ministerului Culturii, primirea de către Muzeul Național de Istorie a României, a două monede romane de aur, rare, respectiv o monedă aureus Hadrianus (117-138 d. Hr.) și un solidus Gratianus (367 – 375 d. Hr.).

Acestea au fost achiziționate de Ministerul Culturii, prin exercitarea dreptului de preemțiune, de la un operator economic autorizat, în urma efectuării expertizei care a stabilit că bunurile culturale au o valoare științifică certă. 

Monedele, clasate în categoria Tezaur a patrimoniului cultural national, au fost înmânate de către domnul Lucian Romașcanu, Ministrul Culturii, domnului dr. Ernest Oberländer-Târnoveanu, directorul general al Muzeului Național de Istorie a României.

Cele două monede vor putea fi admirate de public în expoziția permanentă Tezaurul Istoric, începând cu data de 27 octombrie 2022.

Related posts

Concert sub genericul „Ce frumos” – un omagiu muzical dedicat Zilei Naționale a României 2025

Ion Marius Tatomir

Ziua Națională a României. O perspectiva din Strasbourg

Ion Marius Tatomir

Iliyana Iotova, prima femeie președinte al Bulgariei

Ion Marius Tatomir

2025 – ANUL PETRU ȘPAN LA LUPȘA, 165 DE ANI DE LA NAȘTERE!

Ion Marius Tatomir

Femeile, pacea și securitatea – Femeia în uniformă – provocări, sacrificii și satisfacții

Ion Marius Tatomir

Fără muncă constantă nu există evoluție

GT Post

Lasă un comentariu

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy