24.6 C
Nürnberg, DE
August 7, 2022
Uncategorized

A fost lansat proiectul „Enciclopedia Elitelor Arădene

Comunicat

În 2 decembrie 2021, a fost lansată în cadrul unei conferințe de presă inițiativa Asociației „RUBIO PRO COPILĂRIE PRO VIAȚĂ” din Arad privind realizarea „ Enciclopediei Elitelor Arădene”. Demersul implică realizarea unui compendiu care să includă arădeni care au studiat sau studiază în centre academice de referință pe plan internațional sau își desfășoară activitatea în medii relevante din Europa și din lume.

            „Un astfel de proiect are menirea de a strânge legăturile între elitele arădene aflate în afara Aradului și comunitatea noastră, de a intensifica și dinamiza relaționările pe multiple planuri. Ne dorim ca și prin acest demers să capacităm arădeni valoroși, situați peste hotare, pentru a se implica într-o manieră semnificativă în proiecte relevante pentru comunitatea arădeană.  Considerăm că expertiza acestora în domenii variate constituie o resursă majoră în beneficiul Aradului”, a declarat dr.Antoniu Martin, istoric, coordonatorul proiectului.

            „Proiectul are menirea să evidențieze importanța Aradului pe plan național și internațional, să releve multiculturalitatea comunității noastre și nu în ultimul rând să motiveze tinerii arădeni spre a excela și a se implica constructiv în beneficiul societății. Credem că demersul nostru va reprezenta un model și o sursă de inspitație și pentru alte orașe din România”, a declarat Ciprian Cristea, președinte al Asociației „RUBIO PRO COPILĂRIE PRO VIAȚĂ”.

Related posts

Nava-Școală MIRCEA – ambasadorul României sustenabile

Moderator1

Expoziție de artă contemporană COLOURED DREAMS / VISURI ÎN CULORI – TEODOR BUZU

Theodora-Raluca Paun

Mircea Dorin Istrate : Nocturnă poetică

Liliana Moldovan

Un volum de proză scris cu onestitate și iubire

Liliana Moldovan

COMUNICAT DE PRESĂ

Oana Roxana Gherasim

Comunicat- Concert caritabil

Oana Roxana Gherasim

Lasă un comentariu

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy