16.2 C
Nürnberg, DE
June 28, 2022
Sport

CS Politehnica Iaşi şi-a desemnat laureaţii pe 2021

Clubul Sportiv Politehnica Iaşi aparţine de Ministerul Educaţiei şi are mai multe secţii sportive, printre care cele de ATLETISM, BADMINTON, BASCHET – Masculin, HANDBAL – Masculin, JUDO – Masxulin, RUGBY – Masculin şi Feminin, ŞAH, TIR,  TENIS DE MASĂ.


Directorul clubului ieşean, prof. Vasile Manole, a anunţat laureaţii pe anul 2021, la sporturi olimpice şi sporturi neolimpice, după cum urmează, cu menţiunea că la sporturile individuale laureaţii sunt judoka Vlad Simionescu (participant la JO de la Tokyo) şi atletul Vlad Dulcescu:
– Topul sportivilor CS POLITEHNICA IAȘI 2021


A. Secțiunea Sport Olimpic – Individual

1. SIMIONESCU VLAD – Judo    
          antrenor Năftică Costel

          Locul 14 mondial

          JO Tokyo +100 kg                                            locul 9

          Grand Prix Zagreb +100 kg                               locul 2

          Grand Slam Abu Dhabi +100 kg                       locul 2

1.DULCESCU VLAD – Atletism             

          antrenor Ursache Dorin

          CE echipe seniori – ștafeta 4×400 m                             locul 2

          CB seniori aer liber – ștafeta 4×400 m                locul 2

          CB seniori sală – ștafeta 4×400 m                       locul 2

          CBseniori aer liber – 400 mg                               locul 4

          CN seniori aer liber – 400 mg                             locul 1

          CN seniori aer liber – 200 m                               locul 2

          CN seniori sală – 60 mg                                       locul 3

          CN seniori aer liber – 400 m                               locul 3

          Cupa României – 400 mg                                   locul 1

          Cupa României – 400 m                                               locul 1

          Cupa României – 200 m                                               locul 1

2. SAUCĂ ALEXANDRU  – Tir – pistol

          antrenor Săcăleanu Ioan

          component al lotului național de seniori

          Participare la CE seniori

          CN seniori – AC 10 m                                         locul 1

          CN seniori – PL 50 m                                          locul 1

          CN seniori – P. Standard                                    locul 1

          Cupa României – AC 10 m                                 locul 1

          Cupa României – PL 50 m                                  locul 1

          CN seniori – echipe P. Liber                                locul 1

          CN seniori – echipe P. Standard                         locul 3

3. SĂCĂLEANU VLAD – Tir – pistol

          antrenor Săcăleanu Ioan

          component al lotului național de seniori

          CN seniori – P.Liber                                            locul 3

          CN seniori – P. Viteză                                          locul 1

          CN seniori – P. Standard                                    locul 2

          CN seniori – echipe P. Liber                                locul 1

          CN seniori – echipe P. Standard                         locul 3

          Cupa României – AC 10 m                                 locul 2

          Cupa României – P. Cal. Mare                           locul 1

          Cupa României – P. Standard                                     locul 1

          Cupa României – P. Viteză                                 locul 1

4. FĂGĂRAȘ DARIUS          – Atletism

          antrenor Ursache Dorin

          Participare la CE tineret

          CN seniori aer liber – 400 mg                             locul 2

          CN tineret aer liber – 400 mg                              locul 1

          CN tineret sală – 60 mg                                       locul 2

          Cupa României – 400 mg                                   locul 2

4. COCHIOR MIHAI – Atletism                        
antrenor  Popovici Viorel

          CN tineret aer liber – 3.000 mob.                        locul 1

          CN tineret sală – 3.000 m                                    locul 2

          CN tineret sală – 1.500 m                                    locul 3       
          Cupa României aer liber – 5.000 m                    locul 2

          CN tineret – cros                                                  locul 3
5. AXINTE MIHAI – Tir – pușcă

          CN seniori 3×40                                                  locul 3

          Cupa României seniori 3×40                              locul 3

          Cupa României seniori 60 f culcat                     locul 3

          CN seniori echipe 3×40                                       locul 2

          CN seniori echipe 40 f genunchi                         locul 2

          CN seniori echipe 40 f picioare                           locul 2

5. ATOMI ANDREEA MARIA – Rugby VII

          antrenor Tarcan Nicolae

          componentă a lotului României de senioare

          – CN senioare                                                          locul 1

          – Cupa României senioare                                    locul 1

6. DĂMĂCHIANU ȘTEFANIA – Atletism

          antrenor Ursache Dorin

          CN seniori aer liber – 400 mg                             locul 3

          CN tineret aer liber – 400 mg                              locul 2

          Cupa României – 400 mg                                   locul 1

6. ATĂNĂSOAEI CĂTĂLIN – Atletism           

          antrenor  Popovici Viorel

          CN seniori aer liber – 3.000 m                                      locul 2

          CN seniori aer liber – 3.000 mob.                       locul 3

7.DARIE TUDOR        – Judo                           

antrenor Babiuc Ioana, Năftică  Costel

          CN U23 – +100kg                                                         locul 1

          CN U21- +100kg                                                 locul 2

8.BUCĂTARU COSMIN – Judo   
antrenor Babiuc Ioana, Năftică  Costel

          CN U23 – 81kg                                                    locul 3

          CN U21- 81kg                                                     locul 1

          8.PANAITE ALEX – Judo   
antrenor Babiuc Ioana, Năftică  Costel

          CN U23 – 100kg                                                  locul 3

          CN U21- 100kg                                                   locul 2
B. Secțiunea Sport Neolimpic – Individual

9. DEAC BOGDAN – Șah              
antrenor Danilov Vladimir

          – component al lotului olimpic al României de seniori

          – CM seniori                                                        locul IV

          – CE seniori                                                         locul IV

          – CN seniori                                                         locul 1

          – CN echipe seniori – masa 1                               locul 1

10. STOLERIU GEORGE – Șah   
antrenor Ungureanu Vlad

          – component al lotului național al României de seniori

          – CE tineret online                                               locul 5

          – CN seniori                                                         locul 3

          – CN echipe seniori – masa 6                               locul 1

          – CN tineret dezlegări                                          locul 1

          – CN tineret clasic                                                locul 2

          – CN tineret rapid                                                locul 2

          – CN tineret echipe clasic                                     locul 3

          – CN tineret echipe rapid                                    locul 3

C. Secțiunea Sport Olimpic – Echipe

1. Echipa Rugby VII feminin senioare     antrenori: Tarcan Nicolae, Lepciuc Gabriela

          – loc I CN senioare

          – loc I Cupa României senioare

2.Echipa Rugby VII seniori                     

          antrenor  Stuparu Mihai

          – loc III CN seniori
3. Echipa Rugby VII feminin junioare    antrenori: Tarcan Nicolae, Lepciuc Gabriela

          – loc I CN echipe junioare

          – loc I Cupa AIR echipe junioare

4. Echipa de baschet masculin 3×3 U18   antrenori:Clapon Gabriel, Stochici Ovidiu

          – loc I CN

5. Echipa de baschet feminin 3×3 U18     antrenor  Marian Emilia

          – loc II CN

6. Echipa de handbal seniori                   

          antrenor  Spiridon Florin

          – loc IV CN – Divizia A

7. Echipa de tir pușcă seniori                    antrenor Axinte Mihai

          – 3 locuri II CN seniori

          8. Echipa de tir pistol seniori           antrenor Săcăleanu Ioan

          – 1 loc I CN seniori

          – 1 loc III CN seniori

9. Echipa de tenis de masă senioare                   antrenor  Gaftea Maria

          – loc III CN senioare – Divizia A

10. Echipa de tir pușcă tineret                   antrenor Axinte Mihai

          – 3 locuri I CN

          – 1 loc II CN

D. Secțiunea Sport Neolimpic – Echipe

10. Echipa de șah seniori                                   

          antrenor Danilov Vladimir

          – Locul II CN șah clasic – Superliga

          – Locul III CNseniori șah blitz.

Legendă:

PL – Pistol Liber

P. Cal. Mare – Pistol Calibru Mare

3.000 m ob. – 3.000 metri obstacole

Cupa AIR – Cupa Asociației Internaționalilor de Rugby

JO – Jocurile Olimpice

CE – Campionat European

CB – Campionat Balcanic

CN – Campionat Național.

DAN TEODORESCU

Related posts

Germania – DA, România – BA

Moderator1

Derby ceferist în sportul lansatorilor

Moderator1

CUTIA CU AMINTIRI: Prof. Emil Crişan, alias “AMORE”, menţionează în anul 2000: “Mama rugby-ului a fost mama mea!”

Moderator1

WUSHU KUNG-FU 22 Medalii de aur, 19 Medalii de argint și 8 Medalii de bronz

Moderator1

O panoramă emoționantă a participării României la Jocurile Olimpice va fi prezentată în cadrul unei expoziții itinerante în această primăvară, în Cluj-Napoca, Timișoara și Suceava

Moderator1

Copii și juniorii de la Clubul Marina participă la două campionate internaționale de Taekwondo WT – disciplină olimpică

Theodora-Raluca Paun

Lasă un comentariu

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy