6.3 C
Nürnberg, DE
March 29, 2024
Diverse

Marii câştigători ai MARATONULUI NISIPULUI: Basarabenii Igor Țimbalist și Diana Sinic

Constanța a adunat sâmbătă, 21 mai 2022, peste 1.200 de atleţi amatori şi profesionişti şi alte câteva sute de susţinători la MARATONUL NISIPULUI. Marii câştigători ai cursei de 42 de kilometri au fost basarabenii Igor Țimbalist și Diana Sinic.

Evenimentul internaţional “Maratonul Nisipului”, ajuns la a șaptea ediție, reprezintă și o metodă inedită de promovare a litoralului românesc la nivel internațional, municipiul Constanța devenind deja de ani buni o atracţie turistică pentru iubitorii de sport din peste 30 de ţări.

Evenimentul sportiv internațional, ajuns la a șaptea ediție, este organizat de Asociația Sportivă “SanaSport”, în parteneriat cu Primăria Constanța, Administrația Bazinală de Apă Dobrogea Litoral și Direcția Județeană de Sport și Tineret Constanța. Maratonul Nisipului, care se adresează atât alergătorilor amatori, cât și sportivilor de performanță, conține patru probe competitive (maraton, semimaraton, cursa de 10km și de 5 km) și două curse populare – crosul Family Run și Campionii Școlii, care au menirea de a-i aduce mai aproape de sport, atât pe părinți, cât mai ales pe copiii acestora și de a lupta împotriva cancerului prin asigurarea de tratamente medicale la domiciliu pentru copii din județul Constanța – proiectul social inițiat de către Asociația “Dăruiește Aripi”.

“Câștigătorii cursei Campionii Școlii din această ediție a Maratonului Nisipului sunt copiii din Centrul de Plasament “Delfinul” din Agigea, care au avut și cei mai mulți participanți prezenți la start. Centrul va primi, din partea sponsorilor, materiale sportive în valoare de 2500 lei, pentru a sprijini activitatea sportivă a instituției și pentru a încuraja tot mai mulți copii să îmbrățișeze mișcarea. Pe locul secund s-a clasat Școala Gimnazială nr. 28 “Dan Barbilian” din Constanța, iar pe locul trei s-a clasat Școala Gimnaziala nr. 3 din Eforie Nord. Cele 2 școli vor fi dotate cu două imprimante multifuncționale moderne puse la dispoziție de sponsorii evenimentului, premii în valoare totală de 4000 lei”, declară președintele Asociației Sportive SanaSport, Daniel Antonaru.

Câștigători – Cursa de 5 km

La categoria băieți, cursa de 5 km a fost câștigată de Carol Popa, care a înregistrat un timp de 16 minute și 31 de secunde, urmat de George Cosmin Ciortan (18 minute și 57 de secunde), Andrei Dutceac (19 minute și 3 secunde). La categoria fete, concurenta Iulia Tcaciova din Republica Moldova a urcat pe prima treaptă a podiumului, cu un timp de 20 de minute și 40 de secunde, urmată de Cristina Chistruga (23 de minute și 43 de secunde) și Georgiana Nicola (24 de minute și 41 de secunde).

Câștigători – Cursa de 10 kilometri

La categoria băieți, cursa de 10km a fost câștigată de Mihail Sprincean din Republica Moldova, cu un timp de 34 minute, urmat de un alt concurent din Republica Moldova, Nicolai Omelianov (35 de minute și 31 de secunde), iar ultima treapta a podiumului a fost ocupată de Florin Gorcioaia (37 de minute și 44 de secunde). La feminin, locul întâi a fost ocupat de Daniela Ciocan (41 de minute și 29 de secunde), urmată de Irina Popa (41 de minute și 53 de secunde) și Denisa Stirbulescu (43 de minute și 28 de secunde).

Câștigători – Cursa de Semimaraton (21 km)

La categoria băieți, semimaratonul a fost câștigat de basarabeanul Ghenadie Țimbalist, cu un timp de numai o oră, 27 de minute și 35 de secunde, urmat de alt concurent din Republica Moldova, Mircea Bastovoi (1 oră 34 de minute și 39 de secunde) și de Adrian Popa (1 ora 35 de minute și 2 secunde). La categoria fete, semimaratonul a fost câștigat detașat de Nicoleta Ciortan (1 oră 36 de minute și 10 de secunde), urmată de Simona Mihai (2 ore, 1 minut și 23 de secunde) și Daniela Marin (2 ore 5 minute și 57 de secunde).

Câștigători – Cursa de Maraton (42 km)

Maratonul a fost cea mai mare provocare pentru participanţi. Primul, la categoria băieți, a trecut linia de finish Igor Țimbalist, după 3 ore, 12 de minute şi 43 secunde. Pe locul II s-a situat Dănuț Adrian Bărăceanu (3 ore 36 de minute și 35 de secunde), iarIulian Șerban a terminat cursa pe locul III, cu un timp de 3 ore 44 de minute și 46 de secunde. La categoria fete, maratonul a fost câștigat de Diana Sinic din Republica Moldova, care a terminat cursa în 3 ore 45 de minute şi 24 de secunde, locul secund – Mariana Nenu (3 ore 59 de minute și 25 de secunde), locul al treilea – Cristina Popa (4 ore 25 de minute și 23 de secunde).

Câștigătorii de la cele patru probe competitive au primit premii substanțiale în bani și produse. Valoarea totală a premiilor a ajuns la 25.000 de lei.

Asociaţia Sportivă SanaSport este o organizaţie non-guvernamentală, înfiinţată în 2013, care are ca obiective majore promovarea importanței sportului pentru societate și îmbunătățirea condiției fizice și a stării de sănătate în rândul locuitorilor din municipiul Constanța. SanaSport organizează în fiecare duminică, începând cu ora 9.00, alergări de anduranță pe nisip, punctul de întâlnire fiind parcarea de la Aqua Magic din stațiunea Mamaia. Până în prezent peste 500 de iubitori ai sportului au răspuns invitației membrilor SanaSport și au rezonat cu motto-ul Asociației: “Încetează să mai fabrici scuze, aleargă pur și simplu!”. Pentru proiectele sale social-sportive, Asociația “Sanasport” a fost nominalizată la Gala “Zece Oameni de Valoare pentru Constanta” (secțiunea Sport), edițiile 2016 şi 2017.

Persoană de contact Daniel ANTONARU Președinte Asociația Sportivă SANASPORT 0726.743.444Transmite, Dr. Tănase Tasenţe Director General Plus Communication 0725.465.508